Gminna Biblioteka Publiczna w Czosnowie - KATALOG

Gminna Biblioteka
Publiczna w Czosnowie



book
book

Białe kwiaty

Autor: Norwid, Cyprian Kamil




Cyprian Kamil Norwid to jeden z najważniejszych poetów polskiego romantyzmu. Pełni uznania doczekał się jednak dopiero po śmierci. Przez wiele lat nie był zauważany przez krytykę okresu romantyzmu. Jego utwory uważano nie za w pełni wartościowe, a idee szerzone przez poetę nie były rozumiane przez ówcześnie piszących. Norwid swą twórczością wyprzedził czasy w, których żył i jak

często się zdarza w takich przypadkach, zapłacił za to cenę odrzucenia i niezrozumienia twórczości jaka uprawiał. Za przykład takiego traktowania twórczości Norwida możemy uznać dyskusję, która wybuchła po opublikowaniu przez niego wierszy "Czarne kwiaty". W nim to poeta wyraził pogląd na romantyzm i twórców wtedy tworzących. Pisał o Fryderyku Chopinie, Adamie Mickiewiczu i wielu innych wielkich tego okresu. To, co najbardziej nie podobało się krytykom tego utworu, to język, jakim Norwid mówił o tych wielkich twórcach. Norwid był zdania, że sztuka, a w tym i literatura, winna być dostępna jak największej liczbie ludzi, dlatego też w swym utworze zastosował język prosty, nie zmetaforyzowany. Chciał, by wszyscy mogli czytać jego wiersz i go rozumieć. Krytyka jednak zarzuciła mu banalizację tych wielkich osobistości, mówiła, że nie godzi się pisać o mistrzach w ten sposób. Powinno się używać języka bogatego, który odda cześć i wielkość wspomnianych twórców. W odpowiedzi na te zarzuty Norwid stworzył kolejne dzieło, tym razem zatytułował je "Białe kwiaty". W nim to wyjaśnił te wszystkie powody, które kierowały nim, kiedy pisał utwór wcześniejszy. Mówił tam właśnie o chęci dotarcia do wszystkich ludzi ze sztuką, a nie tylko do wybranej grupy znawców.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:opracowanie tekstu i studium wstępne Juliusz W[iktor] Gomulicki ; [ilustracje wg oryginalnych rysunków Norwida].
Seria:Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej
Hasła:Szkice literackie polskie - 19 w.
Adres wydawniczy:Warszawa : Państ. Instytut Wydawniczy, 1977.
Wydanie:Wyd. 3 przejrz. i uzup.
Opis fizyczny:148, [4] s. : il. ; 19 cm.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

GBP Czosnów
Czosnów ul. Gminna 6

Sygnatura: 821-4 pol.
Numer inw.: 9097
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek0


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.